To jest oczywiste

Witam,

Chciałam przedstawić swoją kandydaturę na ?Antysłowo IV RP? w postaci sformułowania ?to jest oczywiste?.

?Oczywistym? jest atak przypuszczany przez PO na PiS, ?oczywiste? są marne kompetencje członków Trybunału Konstytucyjnego, ?oczywistym? jest istnienie układu polityczno ? biznesowego, którego rozmontowaniem w sposób ?oczywisty? zajmuje się z powodzeniem PiS.

To Premier Jarosław Kaczyński zapoczątkował posługiwanie się tym sformułowaniem i on je najczęściej używa, ale podchwycił je również Prezydent i różni działacze PiS.

Słowa ?to jest oczywiste? pojawiają się zawsze wtedy, gdy sprawa właśnie nie jest oczywista, gdy pojawiają się wątpliwości tego rodzaju, które w demokratycznym państwie prawnym podlegałyby szerokiej dyskusji. Wypowiedzenie tych słów ma z jednej strony uciąć wszelkie próby dyskusji, która mogłaby być niebezpieczna dla doktryny prezentowanej przez władzę, z drugiej jednak strony jest wyrazem niebywałej arogancji rządzących względem obywateli i demokratycznych instytucji naszego Państwa. Decydując o tym, które sprawy mają charakter ?oczywisty? i przez to nie mogą podlegać żadnej dyskusji, a każda próba jej podjęcia klasyfikowana jest jako ?oczywisty atak?, politycy PIS ? u okazują niespotykany dotąd w takim wymiarze po 1989 r. brak szacunku dla obywateli i instytucji demokratycznych.

Agata

Dodaj komentarz